Darmowa wysyłka kurierska/Paczkomaty24 dla zamówień powyżej 200zł

Gąbka florystyczna – narzędzie każdego miłośnika kwiatów

Gąbka florystyczna jest jednym z podstawowych narzędzi, jakich używa się w kwiaciarniach. Z racji tego, że wykonana jest z kruchego materiału, bez problemu można ją dostosować do kształtu naczynia, w którym ma się znaleźć. Niestety, producenci gąbek florystycznych, mimo iż tworzą znakomity produkt, często zapominają dodać instrukcji, która tłumaczyłaby, w jaki sposób jej używać. 

I po to jest ten artykuł. Za chwilę dowiesz się, w jaki sposób używać gąbki florystycznej.

Rodzaje gąbek florystycznych

Zanim jednak przejdziemy do odpowiedzi na pytanie w jaki sposób używać gąbki florystycznej, dowiedzmy się, jakie są jej rodzaje? 

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje gąbek:

Sucha gąbka florystyczna – jest to gąbka, która przeznaczona jest do pracy ze sztucznymi kwiatami. Gdyby ją zmoczyć, moglibyśmy uszkodzić jej strukturę, dlatego nie powinno się tego robić. Jednak dzięki temu, że wykonana jest z bardzo kruchego materiału, z łatwością można dostosować jej kształt do naczynia, w którym ma zostać umieszczona.

Mokra gąbka florystyczna – od gąbki suchej różni się tym, że służy do pracy z żywymi, naturalnymi kwiatami. Po zmoczeniu umieszczać można w niej łodygi kwiatów, które dzięki wilgoci, będą posiadały dostęp do wody. Mokra gąbka florystyczna również jest wykonana z kruchego materiału, co sprawia, że tnie się ją niemal jak masło.

Jak zmoczyć gąbkę florystyczną?

Na początek należy odpowiednio przyciąć gąbkę florystyczną w taki sposób, aby pasowała do naczynia. Następnie można przejść do kroku drugiego, czyli zmoczenia gąbki. 

Odpowiednio przyciętą gąbkę trzeba umieścić w naczyniu wypełnionym wodą. Ważne jest to, aby poziom wody w naczyniu był wyższy, niż wysokość gąbki. Dzięki temu gąbka zostanie zamoczona w całości.

Gąbkę trzeba położyć na powierzchni wody, a następnie cierpliwie poczekać, aż opadnie na dno nabierając wody. Nie można jej dopychać, ponieważ w żaden sposób nie przyspieszy to procesu, a może jedynie spowodować uszkodzenie materiału.

Gdy gąbka opadnie na dno, można ją wyjąć i odstawić na chwilę na bok. Jest to konieczne, ponieważ z gąbki musi skapać nadmiar wody. W kolejnym kroku gąbka florystyczna nadaje się już do pracy, czyli do umieszczenia w docelowym naczyniu oraz zagospodarowania miejsca łodygami kwiatów.

Wkładanie łodyg w gąbkę florystyczną

Gdy gąbka florystyczna zostanie już odpowiednio przycięta oraz zmoczona, można przystąpić do pracy. Umieść ją w naczyniu i przygotuj kwiaty. Aby to zrobić, przytnij końce łodyg pod odpowiednim kątem i umieść je w gąbce florystycznej. Pamiętaj o tym, że kwiaty potrzebują odpowiednio dużo miejsca. 

Ważną kwestią, o której zdarza się zapominać jest to, że gąbka florystyczna nie tylko ma za zadanie utrzymywać kwiaty w wyznaczonej pozycji. Ma ona również zapewnić im dostęp do wody. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać, czy gąbka nie jest za sucha. Jeśli tak się stanie należy ją podlać. Dokładnie tak, jak podlewa się kwiaty w doniczce. Dzięki temu kwiaty nie zwiędną tak szybko.

Ostatnio dodane

Pytania? Zapraszamy do kontaktu!

Tagaja, ul. Edwardów 148C, 97-400 Bełchatów, pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

tel. 536 478 061

Koszyk