Jak poprosić rodziców chrzestnych?

Chrzciny to jedno z najważniejszych uroczystości religijnych chrześcijaństwa, sprawowane na polecenie samego założyciela, czyli Jezusa Chrystusa. Ma na celu oczyszczenie z grzechów i nawrócenie. Według teoretyków chrześcijaństwa korzenie tego obrzędu sięgają chrztu jordańskiego, udzielanego przez Jana Chrzciciela mieszkańcom Jerozolimy oraz chrztu samego, dorosłego Chrystusa w rzece Jordan. 

Rodzice chrzestni, ważny wybór na całe życie

Instytucja rodziców chrzestnych ma za sobą długą historię oraz proces ewolucji. Współczesne, znane nam zasady funkcjonują dopiero od IXw. Opierają się nad kilku odrębnych postaciach: poręczyciela szczerości intencji, gdy chrzest dotyczył osób dorosłych, pomocnika, który pomagał przy akcie chrztu, opiekował się kandydatem przygotowując go do sakramentu oraz rzecznika, który brał udział w chrzcie dzieci, jego zadaniem było odpowiadać w trakcie obrządku w imieniu dziecka. Jeszcze w XVw rodziców chrzestnych było trzech, dopiero po zakończeniu soboru trydenckiego, ostatecznie ustaliła się liczba rodziców chrzestnych na dwóch/dwoje. Współcześnie można wybrać jednego lub dwoje rodziców chrzestnych. 

Zaproszenie do bycia rodzicem chrzestnym

Wybór rodziców chrzestnych dostarcza rodzicom dziecka mnóstwo emocji. To ważna decyzja, która może mieć wpływ na całe życie dziecka, a przynajmniej powinna. Rodzice chrzestni powinni dawać swojemu chrześniakowi pozytywny przykład swoimi uczynkami i zachęcać go do prowadzenia chrześcijańskiego życia. Biorą oni również na siebie odpowiedzialność za wychowanie w duchy chrześcijaństwa chrześniaków, jeżeli rodzice biologiczni czy opiekunowie nie realizują tego obowiązku. Najczęściej rodzice wybierają na chrzestnych osoby spośród członków najbliższej rodziny, rzadziej wśród przyjaciół. 

Jak poprosić o bycie rodzicem chrzestnym?

Oczywiście potencjalnym rodzicom chrzestnym można po prostu zadać pytanie, jednak z uwagi na uroczysty charakter deklaracji, warto dołożyć trochę więcej starań. Można użyć np. drewnianą szkatułę, ozdobną, pamiątkową, taką, która zostanie w domu na pamiątkę tego ważnego dnia. W drewnianej szkatule umieszcza się np. zdjęcie dziecka z napisanym pytaniem o przyjęcie tego zadania. Jeżeli nie jest to zdjęcie, można umieścić tam część odzieży dziecięcej, butelkę do mleka, czy smoczek. Detal, który natychmiast sprowadzi pytanie do postaci dziecka. W drewnianej szkatule można także położyć pięknie wydrukowane zaproszenie, takie którym będzie się posługiwało do zaproszenia gości na chrzest. 

Do szkatułki drewnianej można również włożyć puzzle, które po złożeniu pokażą pytanie o zostanie rodzicem chrzestnym. Może to być samo pytanie, ale też bardzo łatwo dzisiaj zlecić puzzle o indywidualnym zdjęciu dziecka i potrzebnej treści. 

Tak ważne święto, jakim są chrzciny wymaga starannej i uroczystej oprawy. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by każdy detal został zapamiętany na zawsze.