Narzędzia florystyczne – co powinno znaleźć się w Twoim przyborniku?

Florysta, wraz ze wzrostem popularności dekoracji kwiatowych i rękodzieła, stał się nie tylko sprzedawcą kwiatów, ale przede wszystkich wszechstronnym artystą, który musi doskonale znać się na sztuce komponowania bukietów i dbania o poszczególne  gatunki kwiatów.

Jak w każdej pracy, również we florystyce, kluczowe są odpowiednie narzędzia. Pozwolą one na szybkie i efektywne wykonywanie dekoracji czy kompozycji kwiatowych.

Codzienne obowiązki florysty

Zakres pracy florysty potrafi być bardzo szeroki i zdywersyfikowany. Do głównych zadań należą przede wszystkim:

  • komponowanie kompozycji kwiatowych oraz bukietów;
  • sprzedaż i kontakt z klientem;
  • dekorowanie, aranżacja przestrzeni (np. na potrzeby wesel lub innych uroczystości).

Florysta jest więc dekoratorem, artystą, sprzedawcą i ogrodnikiem. Musi odznaczać się kreatywnością, wysoko rozwiniętym zmysłem estetycznym i sprawnością manualną.

Co powinno znaleźć się w Twoim przyborniku florysty?

Floryści pracują przede wszystkim w kwiaciarniach lub w firmach, które zajmują się dekoracją obiektów takich jak sale weselne czy kościoły. Do swojej pracy potrzebują całego arsenału narzędzi, które ułatwią im codzienną pracę. W przyborniku florysty muszą znaleźć się:

  • Nożyczki florystyczne – narzędzie niezastąpione przy tworzeniu bukietów, idealne do obcinania łodyg czy liści, ale także przycinania dodatkowych materiałów wykorzystywanych we florystyce, takich jak folia, flizelina i papier.
  • Sekator florystyczny – profesjonalny sekator florystyczny jest konieczny do pracy z wymagającymi roślinami, wykorzystywany przede wszystkim do podcinania zdrewniałych łodyg roślin.
  • Pistolet do kleju – duża część elementów wykorzystywanych w kompozycjach musi zostać przytwierdzona w danym miejscu. Dobrej jakości pistolet do kleju nadaje się do materiałów takich jak drewno, papier czy plastik oraz pozwoli na szybkie i trwałe przyklejenie większych i mniejszych elementów.
  • Cążki do drutów – idealnie nadają się do cięcia drutów często wykorzystywanych we wszelkiego rodzaju kompozycjach kwiatowych. Cążki, w przeciwieństwie do nożyczek, nie stępią się podczas cięcia drutów.
  • Ściągacz do kolców – nazywany także kolcownikiem, pozwala na sprawne i łatwe usunięcie kolców z łodyg kwiatowych bez niepotrzebnych zadrapań.

Innymi, często wymienianymi narzędziami wykorzystywanymi w pracy florysty są także ściągacze do liści, nożyki florystyczne, skrobaki rurkowe do róż, rękawiczki ochronne, pęsety, stojaki do bukietów oraz taśma klejąca. Wraz z doświadczeniem i nowymi wyzwaniami, każdy florysta będzie mógł zaobserwować w praktyce, które narzędzia florystyczne są dla niego mniej lub bardziej potrzebne.

Przydatność narzędzi florystycznych

Dobrze dobrane narzędzia florystyczne potrafią w istotnym stopniu ułatwić codzienną pracę florysty, wspomóc w jakościowym wykonywaniu obowiązków, a często nawet ochronić przed zadrapaniami i innymi skaleczeniami. Dlatego właśnie konieczne jest takie skompletowanie przybornika, które pozwoli przygotować się na każdą okoliczność.